Akne i kako ih se riješiti potpuno prirodnim putem?
Akne ili bubuljice su problem s kojim se većina susreće u određenom periodu života.
Prema pojedinim istraživanjima čak 80 % mladih oba spola i gotovo 40% odraslih žena pati od ovog problema. Akne uglavnom nestaju nakon tinejdžerske dobi, ali ponekad se zadržavaju sve do četrdesetih godina života.
Iako akne ne utječu izravno na naše zdravstveno stanje, one mogu potaknuti loše emocije, pojavu kompleksa i manjak samopouzdanja. U nekim slučajevima povezuju se i s povučenošću te depresijom.
Kako i zašto nastaju akne?
Najčešći uzrok pojave akni su hormonalne promjene, tijekom puberteta i tijekom mjesečnog ciklusa kod žena.
Osim hormona, česta izloženost stresu, nepravilna prehrana, neodržavanje higijene i nepravilna njega kože također su povezane s pojavom akni.
One stvaraju promjene na koži, u njenom donjem sloju, a nastaju zbog začepljenja žlijezda lojnica sebumom, masnom supstancijom koju stvaraju te žlijezde.
Tako se zapravo stvara idealno okruženje za razmnožavanje bakterija, što u konačnici dovodi do upalnih promjena. Najčešće se javljaju na koži lica, ali nerijetko i na leđima, ramenima, prsima i vratu.
Prirodni tretman je najbolje rješenje
Kada govorimo o poteškoćama s aknama onda prije svega govorimo o dugotrajnom procesu koji se ne rješava jednostavno.
Ne postoji lijek koji će trajno ukloniti sve probleme s aknama, jer je to proces koji se konstantno odvija u našem tijelu tijekom određenog životnog perioda.
Upravo zbog toga treba uvijek dobro razmisliti prije korištenja kemijskih sredstava na dulji period.
Mnogi stoga pomoć kod suzbijanja akni traže u prirodnim sredstvima i tretmanima koji dokazano pomažu i za sobom ne ostavljaju negativne posljedice.
Valja svakako napomenuti i kako je svačija struktura kože drugačija, pa tako neće baš svaki prirodni tretman pomoći svakome.
Preporučuje se isprobavati različite prirodne tretmane kako biste otkrili one koji vam najviše odgovaraju.
Prirodni tretmani za vanjsku primjenu kod liječenja akni
Jabučni ocat, zahvaljujući svojim antiseptičkim svojstvima, smanjuje upalu kože, isušuje akne i sprječava razvoj bakterija.Za pripremu tonika važno je prokuhati pola litre vode, kako bi se iz nje uklonile eventualne bakterije i nečistoće.
Potom, kada se voda ohladi u nju treba dodati jednu veliku žlicu jabučnog octa. Ako je vaša koža izrazito osjetljiva, možete početi i s blažom koncentracijom octa.
Dobiveni tonik potrebno je nanositi vatom na područje zahvaćeno aknama nekoliko puta dnevno.
Morska sol također se pokazala učinkovitom u suzbijanju akni jer čini kožu manje masnom. Prokuhajte 2 dcl vode s pola žličice prirodne morske soli. Otopinom čistite lice pomoću vate nekoliko puta dnevno.
Aloe Vera je poznata po svom blagotvornom učinku u liječenju kožnih oboljenja, među ostalim i aknama. Svježi sok iz listova Aloa Vere ili pak prirodni aloa vera gel nanosite na područje s aknama nekoliko puta na dan.
Propolis je prirodan lijek u borbi protiv akni, a koristi se vrlo jednostavno. Upaljena područja potrebno je nekoliko puta dnevno namazati propolisom kako bi se postigao željeni učinak.
Krastavci se često koriste u raznim preparatima za čišćenje kože. Pripremite masku od svježih krastavaca i nanesite ju na lice kako biste ublažili upalne procese i održali lice čistim na potpuno prirodan način.
Cimet i med kombinacija je koja se nanosi na kožu prije spavanja. Med stvara prirodnu obranu od bakterija, a cimet pomaže u zacjeljivanju ožiljaka i sadrži antioksidativna i protuupalna svojstva.
Čaj od nevena koristi se za umivanje lica. Ova bilja ima dokazano antiseptičko djelovanje pa se stoga preporučuje detaljno jutarnje i večernje umivanje lica s aknama.
Čaj od orahovog lista poznat je u liječenju brojnih zdravstvenih tegoba, pa tako i kod problema s aknama.
1 – 2 čajne žlice suhih listova preliti s 2 – 3 dl hladne vode, a nakon vrenja kuhati na laganoj vatri oko 3 minute. Ostaviti da se ohladi i koristiti za ispiranje lica.
Prirodni tretmani za unutarnju primjenu kod liječenja akni
Zeleni čaj poznat je po svom snažnom antioksidativnom djelovanju te se stoga često preporučuje za razne zdravstvene poteškoće. Dvije šalice zelenog čaja dnevno mnogima pomažu kod učinkovitog suzbijanja akni.
Čaj od koprive poznat je kao snažan antioksidans koji čisti organizam i otklanja unutarnje uzroke nastanka samih akni. Preporučuje se četiri šalice dnevno, tijekom cijelog dana.
Vitamini skupina A i C iznimno su važni kod borbe s aknama. Vitamin A djeluje protuupalno i njeguje kožu, a vitamin C regulira lučenje sebuma koji je najčešći uzročnik nastanka akni.
Voda je ključni element našeg organizma i unos vode u dovoljnim količinama važan je ne samo zbog akni, već i zbog cjelokupnog zdravlja. Voda našoj koži pruža potrebnu vlagu i sprječava njezino prekomjerno isušivanje.